Nowoczesne termy — Polska strefa gorących źródeł na tle innych krajów Europy

Gorące źródła znajdujące się w okolicach Jeleniej Góry są znane w Europie, ale także w Polsce. Termy, o których mowa to nasze bogactwo naturalne. Jesteśmy trzecim europejskim „zagłębiem” wód termalnych, a te u podnóża Karkonoszy są jedne z najcieplejszych  na naszym kontynencie.

Czym właściwie są termy? — Polska i jej bogactwa naturalne

Wykorzystanie surowców naturalnych to nie tylko przemysł wydobywczy oparty na minerałach, to również tzw. termy. Polska dobroczynny wpływ gorących źródeł na ciało i samopoczucie człowiek wykorzystuje od 1844 roku w okolicach Zakopanego, ale to te u podnóża Śnieżki są najcieplejszymi i znanymi na terenie całej Europy z najwyższej zawartości krzemionki na kontynencie.

O występowaniu wód termalnych można mówić wtedy, gdy na powierzchnię ziemi wydostają się ciepłe i gorące wody podziemne, których temperatura ma ponad 20 stopni Celsjusza lub jest wyższa od średniej temperatury w okolicy.

Wodne kompleksy rekreacyjne a termy — Polska gospodarka gorącymi źródłami

Wodne kompleksy rekreacyjne, tzw. parki wodne to położone w jednym miejscu baseny sportowe i rekreacyjne z atrakcjami basenowe takimi jak np. zjeżdżalnie wodne, a także wyodrębnione brodziki dla dzieci o głębokości do 40 cm, różnego rodzaju saunaria. Trochę inaczej wyglądają aquparki, gdy chodzi o termy. Polska gospodarka  gorącymi źródłami polega na zagospodarowaniu miejsc, z których wydobywa się woda termalna. W odróżnieniu od klasycznego basenu woda jest w nich podgrzewana naturalnie i jest bogata w minerały i pierwiastki, które poprawiają wygląd skóry. W przeciwieństwie do zwykłej pływalni stopień stężenia chloru w termach jest niewielki, co ma znaczenie w przypadku osób np. borykających się z atopowym zapaleniem skóry. Dzięki nim możemy nie tylko odpocząć, przywrócić równowagę wewnętrzną między ciałem a umysłem, ale także wspomóc leczenie schorzeń stawów, problemów ortopedycznych, zmian trądzikowych, czy też innych problemów skórnych na tle bakteryjnym.